MUZYKA   GALERIA   SŁOWO   WIDEO

 

    Witaj internetowy wędrowcze. Tutaj możesz zapoznać się z przekrojem artystycznej działalności Orkiestry RIVENDELL.

     Multiinstrumentalne poszukiwania odkrywają przed nami wiele ścieżek i zaułków. Odnajdujemy zapomniane od setek a nawet tysięcy lat instrumenty, wymyślamy brzmienia i kształty. Na naszym „orkiestrowym podwórku” muzyka splata się ze sztuką wizualną. Staramy się wspólnie z muzykami, dyrygentami, reżyserami dopracować formę artystyczną tak, aby za każdym razem powstało coś wyjątkowego. Wciąż dochodzą nowe pomysły, instrumenty, które szybko pojawiają się na scenie.

     Współpracujemy z artystami wielu dziedzin, by tworzyć muzykę oderwaną od realności. Wyobraźnia i marzenia traktują rzeczywistość z dystansem. Tak też nasza muzyka zaprasza publiczność do interpretacji. Na zmianę - wyrywa do szaleńczej ekspresji tańca, by za chwilę ostudzić emocje i wprowadzić melancholijną myśl. 

     Zestawy dźwięków posiadają swoje ezoteryczne cechy pobudzające odczucia. Bawimy się tą materią bez ograniczeń. Każdy nasz utwór przybiera wiele różnobarwnych postaci.

*

     Jesteśmy orkiestrą symfoniczną, kameralną, jazzowym zespołem, rockową grupą i folkową kapelą... Składy, które powstają, są tworzone do różnego typu sal i estrad plenerowych.  Czasem występujemy tylko we dwóch, innym razem jest nas na scenie bardzo dużo...

     Nasz koncert przybiera celowy charakter i kierunek - w zależności od tego, co najbardziej aktualnie nas bawi i inspiruje. Fascynacje są związane z najnowszymi odkryciami, które wstrząsają naszą wyobraźnią. Dzięki temu starsze kompozycje zyskują nowe barwy, a świeże pomysły wskazują na drogi, którymi aktualnie podążamy.

     Przez ostatnich pięć lat mocną inspiracją była dla nas amerykańska grupa OREGON. Ścieżki koncertowe wspomnianej formacji, dziwnym trafem zbiegły się z naszymi (Malaga, Hiszpania 2007r.), tym samym dodając nam energii do dalszych działań.

     Wciąż wracamy do dawnych inspiracji: celtyckich, słowiańskich, indiańskich, aborygeńskich i afrykańskich. Odkrywamy wszystko od nowa i ze świeżym spojrzeniem.   

     Aktualnie dużą wagę przywiązujemy do kultur Bliskiego i Dalekiego Wschodu, które wskazują na najstarsze powiązania ze starożytnymi ludami sumeryjskimi.

     Muzyka ma różne rodowody. Bez wątpienia jednak można stwierdzić wiele wspólnych cech, które ugruntowują nasze kosmopolityczne przekonania. Swoją działalnością staramy się pokazać, że właśnie w muzyce drzemie szansa, by różne kultury żyły w zgodzie i harmonii.   

     Instrumenty uwielbiają wspólnie brzmieć. Większość z nich można ze sobą zestroić i dopasować dynamicznie. Nie tylko w teorii, lecz także w praktyce istnieje jedna etniczna muzyka świata, której integralną cząstką jest każdy rodzaj muzyki. Współczesne instrumenty są dopracowane wykonawczo, ale i tak pochodzą od swoich starszych form o tradycjach sięgających nawet 80 tysięcy lat w przeszłość.

     W studio i na estradzie używamy zarówno współczesnych wersji instrumentów, jak i najstarszych ich odpowiedników, które łatwo zdradzają swoje prototypowe znaczenie dla współczesnej formy. Stale poszukujemy nowych instrumentów, w których możemy wykorzystać znane nam techniki gry. Nie boimy się też uczyć nowych sposobów wydobywania dźwięków, by w efekcie zderzyć nasze odkrycia z reakcją publiczności.   

    Zadanie, którego się podejmujemy nie jest proste. Każdy artysta musi tworzyć w zgodzie z samym sobą, jednocześnie powinien dbać o publiczność. Staramy się znaleźć kompromis pomiędzy własnym wnętrzem a spontanicznym odbiorem słuchacza. Twórca i odbiorca współpracują na cienkiej granicy subtelnych odczuć, która zawsze może zostać zburzona brakiem obopólnego szacunku i zaufania.

*

Twoja otwartość i uniwersalność myśli pozwoli na zrozumienie naszej idei ponadczasowego grającego muzeum instrumentów.

*

Jeżeli jesteś sceptycznie nastawiony do łączenia kultur to nie słuchaj naszej muzyki.

*

Posłuchaj dokładnie i w skupieniu naszej muzyki, a odkryjesz zaszyfrowane treści, które tam umieszczamy.

*

Nie szukaj w nas określonego gatunku muzycznego, ponieważ będziesz czuł się wodzony za nos.

*

Skanseny i muzea pokazują to co było, my pokazujemy to co jest. Będziemy bronić zapomnianych rytmów i brzmień ożywiając je koncertami i nagraniami, ponieważ tylko człowiek może obdarzyć instrument życiem.

*

Komponujemy muzykę po to, by opowiadała.

*

Nie jesteśmy nowatorscy. Odkrywamy stare tajemnice i dzielimy się nimi odgrzewając prawdy.

*

Każdy chwast jest pełnoprawną rośliną Ziemi, dlatego występujemy w obronie zapomnianych instrumentów, z których wyplewiona została muzyka klasyczna i współczesna. W Orkiestrze RIVENDELL zamieniamy chwasty w pełną smaku przyprawę.

*

 

 

M U L T I M E D I A
O F E R T A
L I N K I
K O N T A K T
A K T U A L N O Ś C I